Toimintasuunnitelma kaudelle 2010-2011
Yhteishenki ja pelisäännöt – mukava urheilumuoto niin luistelijoille kuin vanhemmille!
Valmennustoiminta
Tavoitteena seuraavalle kaudelle on edelleen kehittää niin harrastajien kuin kilparyhmien toimintaa, keskittyen edelleen perusluistelun kehittämiseen. Lisäksi tavoitteena on edelleen jatkaa selkeän etenemisen tukemista luistelukoulusta kilparyhmiin.
Valmennuksessa jatketaan suunnitelmien laatimista kaudella 2009-2010 harjoitellulla tavalla. Ja lisäksi pyritään siihen, että luistelijat tietäisivät jo edellisen kauden lopulla missä he luistelevat seuraavalla kaudella.
Syyskausi aloitetaan elokuun alussa mahdollisuuksien mukaan omassa jäähallissa tehostetulla harjoittelulla erikseen ilmoittautuville.
Kaudella jatketaan käytäntöä selkeistä vuosittaisista tavoitteista luistelijoille ja luisteluryhmille sekä näiden seuranta ja valmentajilta vaadittavat etukäteissuunnitelmat ryhmille ja edistyneimmille luistelijoille.
Valmennustoiminnassa jatketaan tehostettua luistelijoiden ”rekrytointi” luistelukouluista valmennuksen piiriin. Tarkoitusta varten perustetaan tulevaksi kaudeksi osana kilparyhmiä valmennusryhmä 2, johon voi nousta luistelukoulun kehitysryhmästä.
Valmentajat ja ohjaajat
Tulevalle kaudelle pyritään saamaan yksi ammattitaitoinen valmentaja lisää ohjaamaan nuorimpia yksinluistelijoita sekä harrastajista Taitajat -ryhmää. Lisäksi hän voi aikataulujen mukaan auttaa muiden yksinluistelijoiden ohjaamisessa.
Valmennusjaosto jatkaa toimintaansa. Jatketaan myös valmennuksen tason säännöllistä arviointia. Valmennusjaostoon pyritään saamaan valmennusosaamista valmentajien työn ohjaamiseksi ja tukemiseksi sekä valmennuskäytäntöjen kehittämiseksi. Valmennusjaosto kokoontuu säännöllisesti vähintään kerran kuukaudessa. Valmentajilta edellytetään kirjalliset kausi- ja tuntisuunnitelmat.
Tuetaan ohjaajia peruskursseille ja valmentajien jatkokouluttautumista.
Kilpailutoiminta
Seura järjestää tulevalla kaudella vähintään:
* mahdollisuuksien mukaan kauden alussa ns. katselmuskilpailut
* kahdet yksinluistelun kutsukilpailut
* yhdet muodostelmaluistelukilpailut
* seuran omat mestaruuskilpailut, joiden yhteydessä voidaan järjestää myös jonkun sarjan aluemestaruuskilpailut
Seura lähettää edustajat kaikkiin valintakisoihin.
Kannustetaan ja tuetaan mahdollisuuksien mukaan osallistumista seuran ulkopuolisiin kilpailuihin vähintään kerran kauden aikana.
Valmentajien ja valmennusryhmien luistelijoiden kehitysvartit pidetään syksyllä ja keväällä.
Pyritään saamaan ainakin yksi yksinluistelusarjan aluemestaruuskilpailut järjestettäväksi keväällä.
Muu toiminta
Yleisesti pyritään saamaan seuran toiminnan suunnittelu tapahtuvaksi jo edellisen kauden keväällä mahdollisimman pitkälle.
Pyritään aktivoimaan jäsenistöä halukkuudesta seuratoimintaan jo ilmoittautumiskyselyn yhteydessä.
Tavoitteena on hakea NuoriSuomen sinetti-seura -arvoa kauden aikana.
Syyskausi
Pidetään tiedotus- ja kyselytilaisuus seuran toiminnasta elo-syyskuussa.
Vuosijulkaisun suunnittelu aloitetaan syksyllä mukaan lukien ryhmien valokuvausten organisointi.
Mahdollisen tulevan luisteluleirin suunnittelu aloitetaan syyskaudella.
Syyskaudella järjestetään mahdollisuuksien mukaan taitoluisteluun yleisesti liittyvä luento. Lisäksi järjestetään luistelijoille suunnattu ruokailuluento.
Joulujuhla järjestetään, jos saadaan riittävästi aktiivisia vanhempia avustamaan juhlan järjestämisessä.
Kevätkausi
Ystävänpäivä järjestetään, jos saadaan riittävästi aktiivisia vanhempia avustamaan juhlan järjestämisessä.
Keväällä järjestetään jäänäytös ennen jäähallin sulkemista.
Kevätkaudella pidetään myös kevätjuhla.
Kannustetaan ryhmiä järjestämään omia ja yhteisiä teematilaisuuksia.
Hallinto
Sääntöuudistusta ei ollut järkevä toteuttaa edellisellä kaudella, sillä eduskunnalle tuodaan hyväksyttäväksi uusi yhdistyslaki keväällä 2010 ja siitä aiheutuu joka tapauksessa asioita uusittavaksi sääntöihin. Näin ollen tavoitteena on edelleen seuran sääntöjen uudistaminen, joista tehty esitys tuodaan jäsenistölle käsiteltäväksi kevätkokouksessa 2011. Lisäksi johtokunnan on tuotava jäsenistölle hyväksyttäväksi seuran taloussääntö.
Jatketaan erikseen palkatun seurasihteerin käyttöä sekä ulkopuolista kirjanpitäjää.
Valmennus- ja järjestelyjaoston toiminta jatkuu, kehitetään niiden toimintaa edelleen.
Kauden aikana pyritään aktivoitumaan Porvoon seudun yrittäjien suuntaan erilaisten varainkeruuvaihtoehtojen muodossa.
Talous
Seura pitää edelleen varainkeruumuotona kioskitoimintaa, kevätnäytöksen sekä 2-3 varainkeruuprojektia.
Lisäksi peritään jäsenmaksu, joka tasaa pudotettavien varainkeruuprojektien määrää.
Tiedotus
Jatketaan jäsenhuoneen käyttöä sekä säännöllistä tiedottamista sähköposteilla. Johtokunta kokeilee lyhennelmän julkaisemista kokouksistaan myös jäsenhuoneessa. Lisäksi kannustetaan joukkue/luistelijaryhmäkohtaiseen tiedottamiseen.
Seura pyrkii näkymään myös ulkoisissa medioissa Porvoon alueella pitämällä yhteyttä aktiivisesti. Lisäksi seura informoi Porvoon kaupunkia ja muita tärkeitä sidosryhmiä.
JOHTOKUNTA